Цибульник Наталія Іванівна
Вчитель початкових класів Мар’їнської ЗОШІ І-ІІІ ступенів №3 Ім..А.С.Макаренка
Позакласне читання в 4 класі «Барви осені»
Мета. Вчити дітей бачити красу рідної землі, вміти милуватися нею, збагатити знання учнів про осінні зміни в природі, вчити спостерігати за барвами, звуками, знаходити дивне у звичайному. Розвивати спостережливість, уяву, естетичний смак. Виховувати інтерес до книги, любов до рідного слова, природи.
Обладнання. Ілюстрації, малюнки про осінь, композиції з листя, квітів, збірки творів про осінь, плакати на дошці, тематична виставка книг.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх покликав в клас.
І цікаве на уроці
Пропоную я для вас.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Мікрофон»
- А тепер спробуйте уявити осінь як живу істоту. Закривайте оченята. Що ви почули і уявили?
- Так, це золотава осінь зі своїм другом вітром ходять між деревами, обтрушують листочки, поливають землю холодними дощами, виряджають птахів у теплі краї.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
1. Прочитати слово, записане на осінньому листку. (Осінь.) - - Цій золотій порі присвячений наш урок. Осінь хазяйнує скрізь, куди не глянь. Прибрала золотом сади, парки, ліси, струшує додолу жовте листя.
2. Поетична хвилинка.
*****
Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає.
Дуб нахмурений стоїть.
І берізка над потоком
Стала наче золота.
Вітер, мовби ненароком,
їй косиці розпліта.
Н. Приходько
*****
-Красива осінь вишиває клени
-Червоним, жовтим, срібним, золотим.
-А листя просить – виший нас зеленим!
-Ми ще побудем , ще не облетим.
Л. Костенко
*****
Облітають квіти, обриває вітер
Пелюстки печальні в синій вишині.
По садках пустинних їде гордовито
Осінь жовтокоса на баскім коні.
В. Сосюра
*****
- От і жовтень стоїть на порозі,
- Розфарбовує гарно ліси .
- Щедра осінь давно у дорозі -
- І добра принесла, і краси…
- І красою нам очі милує,
- Тішать серце рясні кольори…
- І врожаєм хорошим дивує,
- Усміхається сонцем згори.
*****
На землю осінь вже вступила,
Додолу листячко летить.
Гніздо лелече опустіло,
Тепер у ньому хмарка спить.
3. Робота з виставкою книг.
- Про що говорять заголовки книг?
- Які деталі обкладинок допомагають визначити, що в даній книжці містяться твори про осінь?
4. Обговорення малюнків дітей про осінь.
ІV. Читання та обговорення творів, цікаві вправи.
1. "Осіння гра», М. Сингаївський.
а)Учень читає вголос.
б) Вибіркове читання.
- Знайти і прочитати слова про клопоти білки восени.
- Що сказано про зміну шубки?
- Як можна сказати по-іншому- білка?
2. "Верба- мов дівчина золотокоса", В. Сухомлинський.
- Прочитати твір мовчки.
- Пояснити, чому автор дібрав такий заголовок.
- Які слова визначають головну думку оповідання?
3. Розучування лічилки.
На городі бараболя, кабачки, буряки,
Редька, морква,огірки,
Пастернак, повний мак.
А ми кошика візьмем
Та повненький наберем.
Хто піде, той візьме.
4. Творча робота над прислів’ями, приказками. Об’єднати частини прислів’я.
Серпень страву готує, а -в саді.
Вересень- - заячий хвіст.
Вересневий час- - та виганяє птахів з гаю.
Жовтень ходить по краю - сім погід у нас.
Листопадовий день, як - рум’янець року.
В листопаді голо - спитає, чи вдягнений ти та взутий.
Листопад- не лютий, проте - вересень до столу подає.
5.Розгадування запису.
- Прочитати речення, які зашифрував їжачок-лісовичок.
а) У ди ро при так то га ба го! но гар
б) ба Тре ти вмі го йо ти. чи ба
в) го чо рож До за ну чиз Віт має не го. Чо го
6. Літературна гра "Доповни вірш словами".
Ходить…( осінь ) по покосах,
В золото фарбує ліс.
І горять шовкові…( коси )
У зажурених…( беріз ).
Пада, в’яне…( лист ) багряний,
Золотиться сіножать.
Клен в сорочці…( вишиваній )
Вийшов літо…( проводжать ).
7. Загадки про овочі.
V. Підсумок уроку.
Вправа "Мікрофон"
- Ваші враження про сьогоднішній урок.
- Що нового дізнались?
- Що сподобалось найбільше?
|